krakowski przeglad budowlany
cenniki producentów
cenniki dystrybutorów
informator budowlany
kalkulacje domów modelowych
informacje i porady budowlane
strona główna | Informacje... | Porady budowlane, technologie budowlane

Ciepła i zdrowa ściana czyli jak wybrałem materiały na budowę domuMaxit

Z decyzją o budowie własnego domu wiąże się wiele wątpliwości i trudnych wyborów. Obecnie na polskim rynku dostępne są tak różnorodne technologie, że niełatwo zorientować się w ich zaletach i wadach. Często zdarza się, że podejmujemy decyzję biorąc pod uwagę tylko wydatki na etapie budowy, całkowicie zapominając o kosztach późniejszej eksploatacji. Dlatego przed wyborem swojego rozwiązania warto zapoznać się z doświadczeniami innych.

Od kilku miesięcy buduję dla siebie dom. Przed decyzją o wyborze odpowiednich materiałów budowlanych szczegółowo zapoznałem się z ofertą rynkową. Dziś, dzięki doświadczeniom zdobytym podczas budowy, technicznemu wykształceniu i sporej wiedzy o aktualnie stosowanych rozwiązaniach, znam już odpowiedź na pytanie: czy wybór, którego dokonałem może być dobry również dla innych? Wiem co mogę rekomendować mniej przygotowanym inwestorom czy przyjaciołom. A służyć radą trzeba, bowiem opierając się tylko na informacjach z artykułów w prasie fachowej, czy zawartych w ulotkach producentów, trudno jest samemu podjąć właściwą decyzję, na jakie materiały i technologie postawić.

Najważniejsze jest uświadomienie sobie własnych, indywidualnych potrzeb

Na początku musimy dokładnie przeanalizować wszelkie korzyści i ograniczenia wynikające z zastosowania danej technologii – zarówno podczas budowania domu, jak i w trakcie późniejszej, wieloletniej jego eksploatacji. Należy postawić sobie w związku z tym szereg istotnych pytań. Czy na ściany wykorzystać materiał ceramiczny z jego powszechnie znanymi zaletami jak: wytrzymałość, trwałość, efekt pieca, czy może równie popularny gazobeton, który jest lekki, łatwy w obróbce i szybki w budowie? A może wybrać silikaty z ich wysoką wytrzymałością i uniwersalnością? Często także słyszymy argumenty przemawiające za stosowaniem nieco mniej znanych technologii, jak np. konstrukcje szkieletowe, bale drewniane czy pustaki styropianowe. Kiedy już zadamy sobie niemałego trudu w poszukiwaniu odpowiedzi na takie pytania zazwyczaj ogarnia nas technologiczny zawrót głowy. Wybór jest bowiem ogromny, a każdy producent swój towar chwali. No i dalszych pytań jest coraz więcej. Czy istotne jest, aby ściana była ...najtańsza (koszt materiału, tempo i prostota wykonania) ...wytrzymała ...izolująca akustycznie ...możliwie najcieńsza ...ekologiczna (zdrowa dla człowieka i otoczenia) ...ognioodporna ...czy trwała i odporna na rozwój pleśni bądź grzybów?

W ściany warto zainwestować

Przed podjęciem ostatecznej decyzji wyliczyłem, że wartość materiałów na ściany zewnętrzne to zaledwie 5% całkowitego kosztu wybudowania domu. Uważam zatem, że błędem jest przyjmowanie koncepcji stosowania najtańszych materiałów o gorszych parametrach cieplnych z jednoczesnym założeniem ewentualnego późniejszego docieplania. Naraża to inwestora na dodatkowe koszty, a także znacznie zwiększa możliwość popełnienia błędów przy wykonywaniu kolejnych prac. Niestety nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że prace budowlane i remonty w zamieszkałym domu są wyjątkowo uciążliwe i bardzo drogie, a wymiana uszkodzonych elementów konstrukcyjnych niestety nie zawsze możliwa. A przecież chcemy, aby nasz dom był jak najbardziej energooszczędny. Wiemy, że koszt energii zużywanej do ogrzewania domu zależy głównie od właściwości izolacyjnych przegród czyli także ścian zewnętrznych. Dlatego przy wyborze mojej technologii przyjąłem założenie, że do ich budowy użyję najcieplejszych materiałów.

Koncepcja Optiroc Blok – system dla wymagających inwestorów

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom polskich inwestorów, od dwóch lat firma Optiroc - korzystając z ponad 40 letnich doświadczeń w Skandynawii i Europie - rozwija na polskim rynku koncepcję nowego systemu budowania domów: Optiroc Blok. Jego trzon stanowią elementy ścienne, stropowe, kominowe, nadproża, izolacja cieplna posadzki na gruncie oraz drenaż. Wszystkie powstają na bazie nowego, lekkiego i ciepłego keramzytu - kruszywa, wypalanego z wysokiej jakości gliny, według nowoczesnej norweskiej technologii, w fabryce w Gniewie. W trakcie projektowania systemu firma zadbała o dobrą izolacyjność termiczną elementów oraz ekologię. Ceramiczne, oddychające bloczki oraz pustaki łączą zalety opisanych wcześniej technologii (dobry gazobeton, ceramika poryzowana, silikaty), a dodatkowo są relatywnie tanie. Ponadto są mrozo- i ognioodporne, mają doskonałą izolacyjność akustyczną, a także są lekkie i łatwe w użyciu. Posiadają wyprofilowane zamki, które pozwalają uniknąć wykonywania spoin pionowych. Cechą wyróżniającą to rozwiązanie spośród innych materiałów budowlanych jest efekt pieca, czyli duża zdolność do akumulacji ciepła. Keramzytowe elementy systemu Optiroc Blok formowane są w specjalnych prasach z mieszanki najlepszych frakcji keramzytu i wysokogatunkowego cementu. Nie zawierają żadnych domieszek pyłów, żużli czy popiołów. Dzięki temu podczas późniejszej eksploatacji domu nie spotkają nas problemy związane z radioaktywnością (jak w przypadku innych, podobnych materiałów, zawierających np. pyły dymnicowe). W tych nowoczesnych, najwyższej jakości pustakach Optiroc połączone zostały dwie cechy: zdolność do błyskawicznego oddawania wilgoci oraz wysoka paroprzepuszczalność. Dzięki unikatowej strukturze materiału, keramzytowe ściany są suche i umożliwiają swobodne przenikanie pary wodnej, sprawiając że budynek oddycha. Współczynnik charakteryzujący to zjawisko (tzw. opór dyfuzyjny), w przypadku pustaków Optiroc jest porównywalny z parametrami dla wełny mineralnej; jest dwadzieścia razy lepszy niż dla styropianu FS 15, a także cztery razy lepszy niż dla gazobetonu, i... aż osiem razy korzystniejszy niż dla ceramiki poryzowanej.

Ciepły dom na lata

Obecnie duże znaczenie przywiązuje się do zwiększenia izolacyjności cieplnej materiałów stosowanych na przegrody budowlane, np. ściany. Aby zwiększyć energooszczędność budowanego domu dobrze jest, aby w przypadku ścian zewnętrznych jednowarstwowych współczynnik przenikania ciepła U nie przekraczał wartości 0,5 W/m2K. Temperatura, wilgotność i ciśnienie powietrza wewnętrznego i zewnętrznego bezpośrednio wpływają na stan równowagi cieplnej każdego budynku. Dlatego nawet minimalne zawilgocenie ściany powodować może spadek jej izolacyjności. Z tego powodu należy dobrze zastanowić się nad tym, czy ściany pokrywać materiałami wykończeniowymi zmniejszającymi oddychanie, takimi jak: styropian, szczelne tynki i farby. Można bowiem bardzo łatwo wpaść w pułapkę i mimo tego, że wydamy dużo pieniędzy na ocieplenie uzyskać zimniejszą ścianę. W takich przypadkach większego znaczenia nabiera prawidłowe ocieplenie dachu, właściwy dobór okien i drzwi, wykonanie wentylacji, sprawny system ogrzewania, czy nawet tryb życia mieszkańców. Po uwzględnieniu powyższych czynników doszedłem do wniosku, że dom wybudowany w systemie Optiroc Blok będzie bardzo ciepły. Potwierdzają to wyniki badań – obecnie na polskim rynku jest to jeden z najcieplejszych materiałów ściennych. Współczynnik U dla ściany jednowarstwowej, wymurowanej z elementów SuperTermo Optiroc 36,6 na zaprawie ciepłochronnej wynosi zaledwie 0,37 W/m2K i jest dużo niższy niż wymagany przez normę (PN EN ISO 6946). Pewien jestem tego, że ściany mojego domu wykonane z tych ceramicznych pustaków najszybciej będą pozbywały się wilgoci, co przy ich niskiej nasiąkliwością sprawi, że będą najsuchsze. A sucha i lekka ceramiczna ściana jest zawsze ciepła.

System Optiroc – materiały do wykończenia domu

Niezwykle istotną korzyścią dla budującego dom w systemie Optiroc Blok jest możliwość wykonania wszystkich mokrych prac wykończeniowych w oparciu o uniwersalną ofertę jednego producenta. Inwestorom domów jednorodzinnych firma proponuje fabrycznie przygotowane, sprawdzone i specjalnie zaprojektowane do systemu zaprawy budowlane: tynki, posadzki, wyroby na elewacje, zaprawy klejące i murarskie. Jeżeli weźmie się pod uwagę bezpłatne doradztwo producenta w zakresie stosowania wyrobów, bez obaw można wybrać do budowania własnego domu nie tylko Optiroc Blok, ale też wszystkie inne materiały niezbędne do prac wykończeniowych.

Inwestor domu z doświadczeniem

Wybrane przeze mnie rozwiązanie w Systemie Optiroc Blok: ściany zewnętrzne jednowarstwowe z pustaków SuperTermo 36,5 murowane na zaprawie ciepłochronnej maxit therm 815, ściany fundamentowe i piwniczne z bloczków fundamentowych Optiroc na zaprawie Optiroc M 7, ściany wewnętrzne konstrukcyjne z Termo 24,0 a działowe z Termo 11,5; nadproża Optiroc (typu U i belkowe), stropy gęstożebrowe Optiroc (typu Teriva), zasypki, drenaż wokół budynku i izolacja podłogi na gruncie z keramzytu Optiroc 10-20 mm.

Optirok
inf.2005 r.
dane teleadresowe:
Maxit
Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.
Weber - Biuro w Warszawie
ul. Cybernetyki 21
02-677 Warszawa
infolinia:801 620 000
tel.:22 589 85 80
fax:22 589 85 89
www

Maxit - artykuły, teksty, informacje budowlane:
© WYDAWNICTWO ART-PRESSE kontakt
Polecamy: Budowa domów, Domy Kraków
powrót do poczatku