krakowski przeglad budowlany
cenniki producentów
cenniki dystrybutorów
informator budowlany
kalkulacje domów modelowych
informacje i porady budowlane
strona główna | Informacje... | Wykończenie i wyposażenie wnętrz

Żaluzje, rolety, markizyJeśli słowo "żaluzje" kojarzy nam się z pożółkłymi kawałkami aluminium lub zakurzonymi paskami materiału "ozdabiającymi" okna jakiegoś urzędu, to znaczy, że powinniśmy udać się do najbliższego sklepu oferującego nowoczesne osłony okienne. Na miejscu przekonamy się, jak wiele jest możliwości aranżacji okna i jak fascynująca może być nasza zabawa ze światłem.

Żaluzje poziome i pionowe
Nadal bardzo popularne są żaluzje poziome. Stanowią one doskonałą izolację termiczną i świetnie regulują natężenie światła w pomieszczeniu. Są łatwe w użyciu i utrzymaniu w czystości. Lakierowane nowoczesnymi farbami proszkowymi, oferowane są w szerokiej o ogromnej gamie kolorystycznej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym żaluzje mogą być montowane do wszystkich rodzajów okien, bardzo dobrze sprawdzają się też w oknach dachowych - specjalnie zamontowane stalowa linka sprawia, że żaluzja nie opada.
Równie popularne i coraz chętniej zakładane, również w prywatnych mieszkaniach, są żaluzje pionowe (wertykalne). Mogą być one montowane również do okien skośnych. Żaluzje pionowe wykonywane są z wysokogatunkowych materiałów o ciekawych fakturach, odpornych jest na brud. Dopiero po dłuższym okresie użytkowania należy żaluzje wyczyścić. Niektóre firmy, w tym krakowski KRAKŻAL, zajmują się również profesjonalnym czyszczeniem żaluzji pionowych.

Rolety tekstylne
Od jakiegoś czasu daje się zauważyć powracającą modę na rolety tekstylne. Wybierają je zwłaszcza ci, którym słowo elegancja kojarzy się z prostotą. Rolety - osłony proste i funkcjonalne doskonale regulują dopływ światła i temperatury. Roleta może wtapiać się w otoczenie lub, dzięki ciekawym deseniom, stanowić prawdziwą ozdobą wnętrza. Tkaniny rolet mogą być jednobarwne, wzorzyste, całkowicie zaciemniające wnętrz i przezroczyste. Wiele z tkanin posiada atesty zdrowotne oraz niepalności. Rolety tekstylne mogą być montowane w oknach uchylnych i dachowych.

Zasłony i żaluzje plisowane
Dzięki wysokogatunkowym materiałom oraz efektownym rozwiązaniom zasłony plisowane i zasłony "duette" sprawiają, że każde wnętrze nabiera interesującego charakteru i jest bardzo przytulne. Zasłony te stanowią jednocześnie doskonałą izolację termiczną. Co ważne - mogą być montowane do okien o nietypowych kształtach, takich jak koło, trapez, trójkąt, oraz do tzw. "ogrodów zimowych".
Wybór wzorów i deseni jest ogromny, tkaniny - od zaciemniających do całkiem przezroczystych. Mogą być one wykonane z materiałów trudnopalnych. Żaluzje plisowane - o co również często pytają klienci - łatwo utrzymać w czystości, można je bez trudu przetrzeć wilgotną ściereczką lub po prostu zdemontować i umyć.

Rolety aluminiowe zewnętrzne
Tworzą niemal doskonałą izolacją cieplnę. Wykonane z profili aluminiowych lub stalowych odstraszają włamywaczy, obniżają hałas i oszczędzają energię cieplną (nawet do 40 proc.). Rolety aluminiowe montowane są w oknach zarówno w domach starych, jak i nowo budowanych. W zależności od upodobań mogą być opuszczane lub podnoszone z wnętrza mieszkania - taśmą, korbą, sprężyną lub silnikiem elektrycznym.
Rolety mogą być wyposażone w wyłącznik czasowy, który sprawia, że zamykają się i otwierają o ustalonej porze, co jest szczególnie przydatne, jeżeli przez dłuższy okres nie ma nas w domu. Dla uzyskania lepszej ochrony przed włamaniem można zastosować dodatkowe zabezpieczenia (zamki, zasuwy, automatyczny system zapadek lub pancerz stalowy).

Moskitiery
Moskitiery chronią przed owadami. Wykonuje się je na miarę (jako ekranowe lub zwijane) - mają zatem zawsze wymiary idealnie dopasowane do kształtu okna lub drzwi. Na zamówienie mogą być wykonane również siatki stalowe, które stanowią doskonałe zabezpieczenie przed gryzoniami.

Markizy tarasowe i balkonowe
Stanowią nie tylko ozdobę tarasu czy balkonu. Szerokość markizy może być niemal dowolna, wysięg także. Markizy wykonane są z impregnowanego materiału odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Mogą być wyposażone w tzw. czujnik słońca, który sprawia, że markiza zwija się i rozwija automatycznie.
Markizy stosowane są często jako osłona i ozdoba wystaw sklepowych i restauracji, a także jako... nośnik reklamy. Mało znane na polskim rynku są żaluzje drewniane (bardzo drogie) oraz aluminiowe, zewnętrzne.

Robert Glac


Robert Glac

- artykuły, teksty, informacje budowlane:
© WYDAWNICTWO ART-PRESSE kontakt
Polecamy: Budowa domów, Domy Kraków
powrót do poczatku